Rolling 5 Dice: Probability of At Least 3 Sixes

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 3K views
veronica1999
Messages
61
Reaction score
0
Five standard 6-sided dice are rolled. What is the probability that at least 3 of them show a six?

I am surprised my answer is wrong.

First the total outcomes are 6x6x6x6x6=7776

Successful outcomes 10x6x6=360
There are 10 ways to choose 3 from 5 and then the remaining 2 can be any number.

360/7776 is not the answer.

The answer is 276/7776.:confused:
 
Physics news on Phys.org
Re: dice problem

veronica1999 said:
Five standard 6-sided dice are rolled. What is the probability that at least 3 of them show a six?

I am surprised my answer is wrong.

First the total outcomes are 6x6x6x6x6=7776

Successful outcomes 10x6x6=360
There are 10 ways to choose 3 from 5 and then the remaining 2 can be any number.

360/7776 is not the answer.

The answer is 276/7776.:confused:
You have double-counted the ways in which four or five sixes can occur. What you should do is to count the number of ways in which exactly three sixes can occur (10x5x5), then add the number of ways in which four sixes can occur (5x5), and finally the one way in which five sixes can occur.
 
Re: dice problem

I would use the complements rule:

$$P(X)=1-\frac{{5 \choose 0}5^5+{5 \choose 1}5^4+{5 \choose 2}5^3}{6^5}=\frac{23}{648}$$