Shear stress on a tire from a puddle of water

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Elyk
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


A car is moving at 65 mph and hits a puddle of water 1 inch deep. What is the shear stress on the tire from the puddle of water if the radius of the tire is 16 inches.
r = 16 inches
u = 65 mph
y = 1 inch
mu = viscosity = 2.344*10^-5 lbf*s/ft^2

Homework Equations


angular velocity:
omega = u/r
shear stress from fluid:
tau = mu*u/y

The Attempt at a Solution


Velocity at the bottom of the tire is equal to the velocity of the car:
u = omega * r
shear stress on the tire:
tau = mu*u/y
I'm not sure about the velocity at the bottom of the tire.
 
Physics news on Phys.org
Presumably the bottom of the tire is in contact with the road surface and not slipping, so its instantaneous velocity will be zero.