What is tricky thing that mass, velocity exist in any small time interval. But acceleration in infinityly small time interval turns to zero, when dt limt->0 then acceleration apears to disapearing and instead accleration in this small interval you see constant speed v. Acceleration is in our heads, but not in some time interval or in some certain time interval. Force good describing gravity F=mg. If we add h then we know how long force was upon object of mass m. For instance, if m=1 kg and g=10 m/s^2, then after 10 seconds object speed will be 100 m/s. And average speed will be 50 m/s after 10 seconds. S=v*t=50*10=500 meters will fall 1 kg stone withing 10 seconds on the ground from height 500 meters. So force was acting upon stone 10 seconds, so how would you call such action on 1 kg stone? ?=F*t=m*a*t. I would think it could be somthing between kinetic energy W=mvv/2 and momentum p=mv. Why ones better than overs? Maybe I should call it job A=mat. But seems we already have work formula. So if 1kg stone after 10 s reach speed 100 m/s, so this fine gives momentum m*v=1(kg)*100(m/s)=100 (kg*m/s) and m*a*t=1(kg)*10(m/s/s)*10(s)=100 (kg*m/s).
Edit: I would describe job A=m*a*t or A=m*g*t if there no any contra force. For example if stone fall in vacuum tube onto Earth from 500 m height then his job is velocity, which stone will reach till fall on ground multiplied with mass, acceleration and time A=mat=1*10*100=100 kg*m/s. And now what is work? Work is when rocket with acceleration a=20 m/s^2, agains gravity reaching height 500 meters. Air friction ignore (supose rocket flying up in some vacuum tube). So force which is contra force to rocket raise force is gravity force or acceleration g=10 m/s/s. So rocket mass m=1000 kg and mass disipation because of fuel decreasing is almost invisble or let just ignore it. So gravity force is G=10(m/s^2)*1000(kg)=10000 N. And rocket lifting force F=20(m/s/s)*1000(kg)=20000 N. So total force is R=F-G=20000-10000=10000 N. So rocket will be seen as falling like stone on eeart in vacum, but in oposit direction. So rocket will reach height 500 meters in 10 seconds. So rocket kinda engine make job A=mat=20(m/s/s)*1000(kg)*10(s)=200000 kg*m/s. This is real work-job which made rocket reaching such height.
Now supose we add friction of air to rocket which will be a force counter to force which lifting rocket, this force may be about 4 m/s/s. So then rocket after first second will got speed 20-10-4=6 m/s. After next second rocket from first to second second will reach speed 2 m/s and total speed will be 8 m/s (after two seconds when rocket start to fly from ground). But here need integration since speed of rocket also deacrease and for second-next second since it flying at bigger speed friction too will be bigger. So as you gues here need real work formula W=mvv/2=1000*100*100/2=5000000 J and this units teoreticaly equal to job, which rocket made without friction so with air friction it takes 5000000/200000=25 times more energy to reach same speed with same momentum of rocket.
Or another maybe simpler example. If I want just to accelerata 1 kg stone in cosmos to 100 m/s then for it need A=mv=1*100=100 (energy units). And if I put this stone on some very long desk and again trying it accelerate to speed 100 m/s, then here again we meet desk and air friction, which is say F=ma=1(kg)*3(m/s^2)=3 N counterforce. So if I just push stone with 3 N force then stone will not move, but if I push with 6 N force then stone will move as if he would be in vacum, in free space and I would push stone with 3 N force or a=3 m/s^2 acceleration. So this time need to use kinetic energy formula to find out how need energy to push stone 500 meters distance. And this would look like this: W=mgh=1(kg)*3(m/s/s)*500(m)=1500 J. Such distance will be reached after (let me see 3*10(s)=30 m/s, average v=30/2=15; 3*100=300 m/s, average v=150 m/s; 500/150=10/3; (3*100*10/3)=1000 m/s, average v=1000/2=500 m/s | let me try different way, 3 m/s after 1 second and average speed 1.5 m/s, from 1 s to 2 second speed will chanes from 3 to 6, so 6/2=3 meters per second second will move stone, 6 per third second, 12 per four s, so 1.5+3+6+12+24+48+96+192=382.5 meters after 8 seconds or 382.5+192=574.5 m after 8.5 s) about 8.3 seconds. And velocity will be about 8.5(s)*3(m/s/s)=25.5 m/s. So kinetic energy W=mvv/2=1*25.5*25.5/2=325.125 J. Somthing wrong 500/3=166.(6) m/s. W=mvv/2=1*(500/3)^2/2=13888.(8). mvv/2=1500, v=2*1500^(1/2)=77.46 m/s. Whatever...
Edit2: Speed raise: 3 m/s, 6 m/s, 9 m/s, 12 m/s, 15, 18, 21... Distance raise: (0+3)/2+(3+6)/2+(6+9)/2+(9+12)/2+(12+15)/2... or 1.5+4.5+7.5+10.5+13.5+16.5+19.5+22.5+25.5... Or 1.5*(3+6+9+12+15+18+21+24+27+30+33+36+39+42+45)=1.5*315=472.5 m. And this take 15 seconds. 45*1.5=67.5 meters will move per fifteen second. 3*15=45 m/s. Still less than 77.46 m/s. What the hell it is?
Edit3: It's ok I just wrong vv/2=1500, vv=1500*2, v=3000^(1/2)=54.77 m/s, so very good with almost 45 m/s agree. But still need more.
Edit4: mah=1*3*472.5=1417.5 J. vv/2=1417.5; v*v=2835; v=53.2447 m/s. Even closer to go. No per first second reaching speed 3 m/s, per second second 6, per third 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45 and this all is 15 seconds per which stone reaching 472.5 m, but still cann't get that mah=mvv/2.
Edit5: Maybe everybody wrong and acceleration a means, not how much speed increasing in one second, but how much flying distance increasing in one second? Let's check this out: 3(m)+6(m)+12(m)+15(m)+18+21+24+27+30+33+36+39+42+45+48+51+54=513 meters and this we get in 17 seconds. But then we do not know speed of stone after 17 seconds. But we can calculate it. If 3 m falling per first second then average speed is v=3 m/s. And speed in the end of first second is 6 m/s. And average speed when per second second stone fall 6 m, average speed means 6 m/s, so at ve end we get 54 m/s speed. And now it need just put into two kinetic energy formuls comparision. mah=1*3*513=1539 J. mvv/2=1539; vv=3078; v=55.4797 m/s. Still do not much with 54 m/s. What I doing wrong (supose 1kg stone falling on the ground from 500 m heigh without air resistance and need to know stone velocity when it reach/hit ground, when g=3m/s^2)?
Edit6: Seems I wrongly calculate here: 1.5*(1+3+6+9+12+15+18+21+24+27+30+33+36+39+42)=1.5*316=474 m and it's after 15 seconds. So speed will be 3*15=45 m/s. mgh=1*3*474=1422 J. vv/2=1422, vv=2844, v=53.329. Still wrong.
Let's try everything to calculate clearly. (0+3)/2(m)+(3+6)/2+(6+9)/2+(9+12)/2+ (12+15)/2+(15+18)/2+(18+21)/2+(21+24)/2+ (24+27)/2+(27+30)/2+(30+33)/2+(33+36)/2+ (36+39)/2+(39+42)/2+(42+45)/2+(45+48)/2+(48+51)/2+(51+54)/2= 1.5+4.5+7.5+10.5+13.5+16.5+19.5+22.5+25.5+28.5+31.5+34.5+37.5+40.5+43.5+46.5+49.5+52.5=486 m. And it's after 18 seconds. mah=1*3*486=1458 J. mvv/2=1458, vv=2*1485=2916, v=54 m/s. And now it's finaly everything much. After 18 seconds stone falling with a=3 m/s/s will reach ground with speed 54 m/s. And if there no resistance, but only force in cosmos F=ma=1*3, then job will be A=mat=1*3*18=54 kg*m/s or energy units. So with friction and moving stone on table 486 metrs will cost 1458/54=27 times more energy. Almost all energy will go to friction, only small part of it will be used for stone acceleration. As far as I can see now.
Edit7: Back to the rocket problem. Rocket of mass 1000 kg have engine which in free space accelerating with force F=ma=1000*13=13000 N. So a=13 m/s/s. Ignore air friction and rocket fuel waist. Only gravity acceleration is g=10 m/s/s. So if I would put 1000 kg object on table and if I would push it agains force of gm=10000 N and distance 500 meters then I would waist W=mgh=1000*10*500=5*10^6 J. Since there is gravity then rocket will fly with acceleration a-g=13-10=3 m/s^2. Such distance rocket will doen in 18 seconds or let it be 486 meters distance from previous example with stone. So after 18 seconds rocket will get speed 54 m/s and would fly distance 486 . Flying such distance with no gravity force (because gravity force we calculate separatly and get 5 milions joules) rocket engine will spend same amount of energy as if it I moving on table against force 3+3+3+3+3... meters distance sine rocket flying 18 seconds then it's willl be like distance 18*3=54 meters. So energy will be spend A=m*a*S=1000*3*54=162000 J or A=m*a*t=1000*3*18=54000 J - we will later figure out which is not wrong. So rocket total waist 5*10^6 + 162000=5162000 J. And get moment p=mv=54000 kg*m/s. This moment can lift rocket distance of like if rocket would falling after some amount of seconds. This distance of falling with 10 m/s/s acceleration of gravity will be (0+10)/2+(10+20)/2+(20+30)/2=5+15+25=45 m. So after about 3 or more precisly 3.1 second rocket would fall distance 54 m. And rocket speed from moment is also 54 m/s. So rocket will fly another second 54 m height till it stop. So rocket total height will be 486+54=540 meters and it's only with energy of 5162000 J (more precisly it would be mgh+maS=1000*10*486+1000*3*54=5022000 J).
Now assume rocket engine pushing rocket in free space with acceleration of 20 m/s^2 and with gravity it would gives us only 10 m/s^2. Rocket spend energy for overcoming gravity all the time will be mgh=1000*10*500=5*10^6 J. Till rocket reach 500 meters it till took (0+10)/2+(10+20)2+(20+30)/2+35+45+55+65+75+85+95=500 meters. So in egzactly 10 seconds rocket will reach height 500 m and speed 100 m/s. So rocket moment this time will be about two times bigger mv=1000*100=10^5 kg*m/s. And rocket when turn off engine at 500 m height will fly up about 5 seconds because (0+10)/2+(10+20)2+(20+30)/2+35+45=125 or in 4 seconds it will be 80 m heigh, so in about 4.5 seconds rocket would fall 100 meters. And it have 100 m/s speed. So rocket will lift itself 100 more meters and will stop. On the over hand perhaps I should calculate what average speed rocket going to make that it would be 100 m/s if rocket would fall some amount of time because of gravity. But this is also is average speed or average distance flyied per roughly 4.5 second. So this time total wasted energy will be mgh+maS=5*10^6+1000*10*S, S this time will be a*t=10*10=100 so W=mgh+maS=5*10^6+1000*10*100=6*10^6 J. Or mgh+mat=5*10^6+1000*10*10=5100000 J. Which answer is true I will try to figure out by if rocket always fall from 500 m height and how much energy need for acceleration and after what time it would stop if instantly accelerated rocket (with moment mv=1000*v) would be puted on the ground and for it would be let to fly until it will stop.
Edit8: So if would rocket fall from 500 m height without friction on Earth ground and if g=10 m/s^2. Then rocket would fall with final speed 100 m/s. To reach such speed acording to A=maS=maat formula need A=m*a*a*t=1000*10*10*10=10^6 J. And rocket have 10^5 kg*m/s moment. Now if we instantly teleportate rocket witch in space flying with 100 m/s speed to the Earth ground then teoreticaly it should fly to height of 500 m and to stop. So I calculate, that energy would be wasted 5 times less. How it can be? Maybe because after first second acceleration took from rocket 10 m/s speed and after first raising second rocket speed will drop to 90 m/s, but not to 95 m/s like if would be with average deaceleration gravity speed 100-5=95. So then after ten seconds rocket speed will fall to 0 m/s, because after second second it would be 80 m/s. But even with average speed of deaceleration each time substrackting should lift rocket to desired 500 meters. 100-5-15-25-35-45-55-65-75-85-95=-400, so now I see, that it's not enough such a speed of 100 m/s to fight with gravity till 500 m. So rocket should be accelerated to 500 m/s to overcome gravity and reach 500 m and only then to stop.
Edit9: So to accelerate 1000 kg rocket with engine which accelerating rocket with 3 m/s/s acceleration to 54 m/s need 18 seconds and now how much seconds need to accelerate rocket to 486 m/s? Don't you think guys it would be easier to find out with mvv/2, but I not sure if h supose to be 486 m in mah formula, so need to do old work 3, 6, 9,12,15,18,21,24,27,30,33,36,39,42,45,48,51,54,57,60,61, or just simply 486(m/s)/3(m/s^2)=162 seconds. So after 162 seconds rocket reach 486 m/s speed if rocket engine in empty free space accelerating it with 3 m/s^2. So according A=maat=maS=1000*3*3*162 and we get then energy against gravity. And here m is rocket mass 1000 kg, first a means toghter with m which force F=ma=1000*3=3000 kg*m/s^2 resist through the distance when we pushing object of certain mass m=1000 kg. Second a means that we also pushing objects 3 m/s speed, because since is friction object speed do not increasing and times t we get a*t=S - the distance which we push 1000 kg object against force 3000 N at constant speed 3 m/s. This is real job if you put on table 1000 kg rocket and will push it against friction which would be 3000 N at speed 3 m/s then you will do job A=maat=1000*3*3*162=1458000 J. And rocket with moment mv=1000*486=486000 kg*m/s is able to reach 486 m height if it would be teleportated with such moment on the ground and instantly will fly up. So after first second rocket speed will deacres from 486 m/s to 486-(0+10)/2=481 m/s, after second second deacreas to 481-(10+20)/2=466 m/s, after third second to 466-(20+30)/2=441 m/s, then to 441-35=406 m/s, then 406-45=361 m/s, then 361-55=306 m/s, 306-65=241, 241-75=166, 166-81, 81-95=-14 m/s. So after 9 seconds speed decrease to 81 m/s and after about 9.8 second speed will deacrease to zero and rocket will stop at 486 m height.