How Many Sprints to Burn 500 Calories at 4.5 m/s?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 3K views
dnl65078
Messages
14
Reaction score
0

Homework Statement



Please help with this problem!
How many sprints from rest to a speed of 4.5 m/s would a 59 kg woman have to complete in order to burn off 5.0 x 102 Calories? (Assume 100% efficiency in converting food energy to mechanical energy.)

Homework Equations





The Attempt at a Solution



Speed (v) = 4.5 m /s
.
==> h = v2 / 2g = (4.5)2 / ( 2 * 9.8) = 1.033 m
.
Mass (m) = 59 kg
.
Energy (E) = 5.0 * 10-2 cal = 5.0 * 10-2 cal * (1000 * 4.186) J
.
= 209.3 J
.
number of sprints is :
.
n = E / 2 m g h
.
= (20.9.3 J) / ( 2 * 59 * 9.8 * 1.033 )
.
= 0.1752 sprints
 
Physics news on Phys.org
Have you tried calculating the kinetic energy the woman would have, converting it to calories, and finding the number of sprints? I'm not sure if that will get you the right answer, but I come up with about 3.5 sprints. You may want to check the back of the book to see if that is close.
 
Is the energy to be burned off 5.0x10+2 or 5.0x10-2 ?

Legion81 is correct, you'll need to figure out the kinetic energy of the sprinter.