Power of a car, time distance speed mass

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
7 replies · 7K views
abruski
Messages
9
Reaction score
0

Homework Statement



A car with mass m = 1 metric ton (1000 kg) in time t = 5 seconds reaches speed v = 20 m/s

What is the power of the car? P = ? kW (kilo Watts)

Homework Equations



F - force, a - acceleration, A - work, s - distance

[tex]P = \frac{A}{t}[/tex]

[tex]P = Fv[/tex]

[tex]F = ma[/tex]

[tex]a = \frac{v}{t}[/tex]

[tex]A = Fs[/tex]

[tex]s = vt[/tex]

The Attempt at a Solution



The answer given in the book is 40 kW but I get 80 kW. With the 40 kW I get that the acceleration s 2 m/s[tex]^{2}[/tex], which means that
[tex]\frac{v}{t} = \frac{20}{5} = 2[/tex]

??

Maybe I miss something. Any help is appreciated.
 
Physics news on Phys.org
abruski said:
The answer given in the book is 40 kW but I get 80 kW.
Show how you got your answer. Hint: Find the average power.
 
[tex]a = \frac{v}{t} = \frac{20}{5} = 4 \frac{m}{s^{2}}[/tex]

[tex]s = vt = 100 m[/tex]

[tex]F = ma = 1000*4 = 4000 N[/tex]

[tex]A = Fs = 4000*100 = 400000 J[/tex]


[tex]P = Fv = 4000*20 = 80 000 W[/tex]

[tex]P = \frac{A}{t} = \frac{400000}{5} = 80 000 W[/tex]

seems pretty straightforward to me
 
40 kW is a correct answer.

Distance is not 100 m.

While the final answer should be identical no matter how you solve the question, comparing final energy of the car with the work done seems to be much easier approach.
 
abruski said:
What about the acceleration?
What about it? Realize that the instantaneous power varies throughout the motion. You want the average power. Rather than mess around with kinematics, use the most basic definition of power as energy/time.