- #1
stuwalshe
Hello, Just after a bit of help with the following, I have a solution but don't think it is correct due to me not including the lap size.
Runner A runs at 6.25m/s per sec and runner B at 4.39m/s per sec in a 1500 mtr race.
a, calculate te distance at which runner A laps runner B.
B, if runner B has to finish the race in 5 mins or under calculate how fast he needs to run from the moment he is lapped by runner A, assume 400m laps..
This is what I have done.
a,
time taken for runner A =1500m/6.25 = 240 seconds
time taken for runner B =1500m/4.39 = 341.7 seconds
difference in speed = 341.7/240=1.42
1500m/1.42 = 1056.34 meters.
i.e Runner A laps runner B at 1056.34m
b,
Distance remaining = 1500-1056.34 = 443.66m
time taken so far = 1056.36/4.39m/s = 240.62 seconds
5 mins = 300 secs
Time remaining to finish race = 300-240.62 = 59.30s
distance remaining/time remaining = 443.66/59.30 = 7.47m/s
i.e runner B needs to run at 7.47m/s to complete the race in time.
any feedback would be great
thankyou
Runner A runs at 6.25m/s per sec and runner B at 4.39m/s per sec in a 1500 mtr race.
a, calculate te distance at which runner A laps runner B.
B, if runner B has to finish the race in 5 mins or under calculate how fast he needs to run from the moment he is lapped by runner A, assume 400m laps..
This is what I have done.
a,
time taken for runner A =1500m/6.25 = 240 seconds
time taken for runner B =1500m/4.39 = 341.7 seconds
difference in speed = 341.7/240=1.42
1500m/1.42 = 1056.34 meters.
i.e Runner A laps runner B at 1056.34m
b,
Distance remaining = 1500-1056.34 = 443.66m
time taken so far = 1056.36/4.39m/s = 240.62 seconds
5 mins = 300 secs
Time remaining to finish race = 300-240.62 = 59.30s
distance remaining/time remaining = 443.66/59.30 = 7.47m/s
i.e runner B needs to run at 7.47m/s to complete the race in time.
any feedback would be great
thankyou