The Amount of Joules generated by a car wheel travelling at 30mph

  • Level: Undergrad 
  • Thread starter Thread starter Redvers
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Car Joules Wheel
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 3K views
Redvers
Messages
2
Reaction score
0
I am interested to know the amount of Joules created by an average size car wheel traveling at 30mph. Please could you let me know the calculation needed to work this out?

Thank you,
 
Physics news on Phys.org
Redvers said:
I am interested to know the amount of Joules created by an average size car wheel traveling at 30mph. Please could you let me know the calculation needed to work this out?

Thank you,
What makes you think that the car wheel is creating any amount of Joules?
What process do you have in mind? There is no known process for energy creation.
The energy may be transferred between systems and transformed from one form to another.
 
Energy can't be created nor destroyed however it can be transformed from one form to a another. Let's say the mass of the car was 500 kg and the speed is 30 miles per hour which is 13.4112 meters per second so KE=1/2 mv-squared =1/2*500*13.4112 meters per second squared= 44965.07136 joules
 
Karimspencer said:
Energy can't be created nor destroyed however it can be transformed from one form to a another. Let's say the mass of the car was 500 kg and the speed is 30 miles per hour which is 13.4112 meters per second so KE=1/2 mv-squared =1/2*500*13.4112 meters per second squared= 44965.07136 joules

How would this answers the OP question about the energy "created by an average size car wheel"?
 
Thank you but wouldn't you need to consider the weight of the alloy and tyre? The average car wheel weighs 15kg.
 
The kinetic energy of the tire is a small fraction of the kinetic energy of the car, as the tire's mass is usually a small fraction of the total car mass.
As the tires are rotating, their kinetic energy per mass is larger, the value depends on the internal mass distribution: A solid disk would have 50% more kinetic energy, a circle (and nothing inside) would have 100% more. This assume that the tires are rolling and not slipping ;).
 
In case of the wheel , let's say the mass is 15 kg
so the K.E = 1/2*15*13.4112 meters per second squared=1348.9521408 J