deadtreforest Messages 6 Reaction score 0 Thread starter Jan 16, 2009 #1 A 0.150 kg ball is dropped from rest. If the magnitude of the ball's momentum is 0.780 kg·m/s just before it lands on the ground, from what height was it dropped?
A 0.150 kg ball is dropped from rest. If the magnitude of the ball's momentum is 0.780 kg·m/s just before it lands on the ground, from what height was it dropped?
hage567 Homework Helper Messages 1,509 Reaction score 2 Jan 17, 2009 #2 What have you tried? What equations do you think you might need? You must show some effort in order to get help.
What have you tried? What equations do you think you might need? You must show some effort in order to get help.
deadtreforest Messages 6 Reaction score 0 Jan 17, 2009 #3 i used kg m/s / kg .78/.15=5.2 m/s /g 5.2/9.8= .53 1/2 g (m/s /g)^2=m 1/2x9.8x.53^2=1.38 it said that i got it right Last edited: Jan 17, 2009
i used kg m/s / kg .78/.15=5.2 m/s /g 5.2/9.8= .53 1/2 g (m/s /g)^2=m 1/2x9.8x.53^2=1.38 it said that i got it right