Working out the frequency/wavelength of a photon.

  • Thread starter Thread starter physics369
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Photon
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 5K views
physics369
Messages
11
Reaction score
0

Homework Statement



In an atom, an electron goes from the 4th energy level (at -0.26J x 10-18) to the 3rd energy level (at -0.59J x 10-18) and a photon is subsequently released.

How do you work out the frequency of the photo and its wavelength.

Homework Equations



E=hf
wavelength = c/f

The Attempt at a Solution



E=hf

Therefore, f=E/h so...

-0.59 - -0.26 = -0.33

so...

f = 0.33 x 10-18 / 6.63 x 10 -34

= 4.977 x10-14 Hz

And as wavelength = c/f...

wavelength = 3x108 (Speed of light) / 4.997 x10-14 = 6.0277 x1021

However, the wavelength surely can't be that large?! Where did I make a mistake?
 
Physics news on Phys.org
physics369 said:
f = 0.33 x 10-18 / 6.63 x 10 -34

= 4.977 x10-14 Hz

And as wavelength = c/f...

wavelength = 3x108 (Speed of light) / 4.997 x10-14 = 6.0277 x1021
this f should f = 4.977(10+14) Hz.