Effect of Load Torque on Belt Tension and Power Transmission

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
12 replies · 7K views
oxon88
Messages
176
Reaction score
1

Homework Statement



I have this self study question, can anyone provide some guidance?...

A pulley 150 mm diameter is driven directly by an electric motor at 250 revs min–1. A V-belt is used to transmit power from this pulley to a second pulley 400 mm diameter against a load of 200 Nm.

The distance between the centre of the pulleys is 600 mm, the included angle of the pulley groove = 40°, the coefficient of friction between the belt and pulley is 0.4 and the ultimate strength of the belt is 8 kN.


(a) Calculate the actual power transmitted to the second pulley.
(b) Calculate the power which can be transmitted if the maximum tension in the belt is limited to half of the ultimate strength of the belt.
(c) What would be the effect of the following factors on the maximum power which can be transmitted (give reasons for your answer):
(i) increasing the coefficient of friction
(ii) increasing the included angle of the pulley groove.
(d) What would be the effect on the following if the load torque is increased and the speed maintains constant (give reasons for your answer):
(i) the tension in the tight side of the belt
(ii) the tension in the slack side of the belt
(iii) the power transmitted.

Homework Equations



P(t) = τ.ω (power is the product of the torque τ and angular velocity ω)


The Attempt at a Solution



a)

Driver speed = 250 revs min-1 = 25pi/3 rad s-1 = 26.18 rad s-1

Driven Speed (angular Velocity) = (25pi/3) * (0.075/0.2) = 25pi/8 rad s-1 = 9.817 rad s-1


Power dissipated at pulley 2 = (25pi/8) * 200 = 625*pi W

= 9.817 * 200 = 1963.4 W = 1.9634 kW
 
Physics news on Phys.org
oxon88 said:
can anyone advise on how i should solve part b?

You should try it first.
 
really struggling with this.

do i need to equate F1 to 4000n?
 
ok so how does this look for part B?F1 equated to 4000n

F1 / F2 = e^((μ*θ/(sin(α))

4000 / F2 = e^((0.4*2.722) / (sin(20))

4000 / F2 = 24.13

F2 = 165.77

T = (F1 - F2) * r

T = (4000 - 165.77) * 0.075m

T = 287.56724P = 387.56725 * 8.333*∏ = 7524.5 W
 
oxon88 said:
F1 / F2 = e^((μ*θ/(sin(α))
Where did you get this formula?
 
paisiello2 said:
Where did you get this formula?

its one of the given formula in my learning material.
 
How did you know to apply that formula? What is θ?
 
paisiello2 said:
How did you know to apply that formula? What is θ?

its the angle of lap of belt round pulley (radians)
 
Trying to attempt part d) ...anybody got any pointers?