How High Can Temperature Go with 10^4 Joules in a Monoatomic Gas Cylinder?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 5K views
shehry1
Messages
39
Reaction score
0

Homework Statement


This is Pathria (2nd Ed) 1.6 and it seemed simple enough but the magnitude of the answer seems unbelievably large:

A cylindrical vessel 1 m long and .1 m in diameter is filled with a monoatomic gas at P = 1 atm and T = 300 K. The gas is heated by an electrical discharge along the axis of the vessel, which releases an energy of 10^4 joules. What will the temperature of the gas be immediately after the discharge.


Homework Equations


PV = nRT
E = 3nRT/2


The Attempt at a Solution


E2 - E1 = 10^4
nR = P1 * V/T1 where P1 = 1 and T1 = 300
V = pi * (.1/2)^2 * 1

E2 - E1 = (3/2)(nR)(T2 - T1)
10^4 = (3/2) (1 * V) (T2 - 300)/300

This seems to give an answer in the range of 10^8. Is this correct? Is it because the number of moles of the gas PV/RT are very few and that even this 'normal' increase in energy is leading to such epic temperatures. The magnitude is bothersome especially because even the sun's core is at a temperature of the order of 10^6
 
Physics news on Phys.org
Borek said:
Check your units. Pay special attention to pressure.
... and to the gas constant R.
 
shehry1 said:

Homework Statement


This is Pathria (2nd Ed) 1.6 and it seemed simple enough but the magnitude of the answer seems unbelievably large:

A cylindrical vessel 1 m long and .1 m in diameter is filled with a monoatomic gas at P = 1 atm and T = 300 K. The gas is heated by an electrical discharge along the axis of the vessel, which releases an energy of 10^4 joules. What will the temperature of the gas be immediately after the discharge.

Homework Equations


PV = nRT
E = 3nRT/2

The Attempt at a Solution


E2 - E1 = 10^4
nR = P1 * V/T1 where P1 = 1 and T1 = 300
V = pi * (.1/2)^2 * 1

E2 - E1 = (3/2)(nR)(T2 - T1)
nR = P_1V/T_1

This is correct. You have to be clearer in your reasoning. Isolate T2, find nR and V and plug in the numbers.

Another way of approaching this is to work out the heat capacity of the gas nCV. Since the volume does not change, the change in temperature is just the added heat energy divided by the heat capacity:

[tex]nC_v = \frac{3}{2}nR = \frac{3PV}{2T} = 3\times 100325\times 7.85\times 10^{-3}/2 \times 300 = 3.93 J/K[/tex]

[tex]T_2 = \Delta E/nC_v + T_1[/tex]

AM
 
Borek said:
There is no R in the final equation :smile:

Point taken. What Borek was talking about in post #2 is this:
shehry1 said:
10^4 = (3/2) (1 * V) (T2 - 300)/300

shehry1, you are being very sloppy with units here (there are no units here!) That's a freshman mistake. From your other posts (Jackson, spin matrices, theoretical mechanics), you are not a freshman.