The components of a circuit with a voltage source and 2 resistors

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Hooke's Law
Messages
30
Reaction score
0

Homework Statement


The components of a circuit with a voltage source and 2 resistors ( series ) has the following values vs = 10V, R1 = 100 , R2 = 150. With i1 leaving the +ve vs and i2 leaving -ve vs ( i.e. i1 entering node A, i2 is entering in the opposite direction of i1 )
Find:
a) Currents through each resistor
b) Voltages across each resistor
c)power dissipated by each resistor
d) power supplied by source
e)equivalent resistance seen by the source


Homework Equations


V=iR
P= iV

P-power
i- current
R- resistance


The Attempt at a Solution

4
Since the circuit is in series i1=i2=is
vs = v1 + v2
vs = isR(eq)

R(eq) = R1 + R2 = 250 ohms

vs / R(eq) = is ====> is = (10v)/(250 ohms) = 0.04A

v1 =isR1
v1 = (0.04 A)(100 ohms) = 4V

v2 = isR2
v2 = (0.04A)(150 ohms) = 6 V

P1= isv1
P1=(0.04A)(4v)=0.16W

P2 =isv2 = (0.04 A) (6V)= 0.24 W

Ps = isvs
Ps = 0.4W


Is there something wrong in my calculations or concept? & what does it mean by "e)equivalent resistance seen by the source"?

Thanks
 
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org


The calculations look OK.

e) is just asking for the total resistance, which you already worked out.

In this case, it is obvious, but sometimes it is important to say which point you are looking from when you talk about input resistance.
So, they say "as seen by the power supply" as if the power supply could "see" what resistance was across it.