A lens and a convex mirror problem

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 6K views
zimo
Messages
43
Reaction score
0

Homework Statement


A body is positioned 40 cm from the left of a lens (f=30) and the lens is positioned 100cm left of a convex mirror (|R|=60), where will be the image and what type and magnitude will it have?


Homework Equations


1/u + 1/v = 1/f


The Attempt at a Solution


I tried to calculate the image after the lens - and got v = 120 cm.

Now, I don't know how to interpret the answer.
Can anyone help me out on this?

Thanks
 
Attachments
  • problem_3_10.png
    problem_3_10.png
    1.6 KB · Views: 751
Physics news on Phys.org
The convex mirror interrupt the rays to form the real image.
So (120 - 100) = 20 cm becomes the virtual object distance for the convex mirror. Now proceed.
 
You can consider the mirror concave, and find the image distance that way, or you take it convex and use negative object distance.

ehild
 
Last edited: