Calculating CV of Fuel/Air Mixture @ 25°C

  • Thread starter Thread starter Andy86
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Cv Mixture
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
47 replies · 10K views
Chestermiller said:
You have the number of kJ per mole and, if you calculate the number of m^3 per mole, you can divide to get the number of kJ per m^3.
Rearranged to make V the subject

V = N * R * T / 100,000
= 34 * 8.314 * 298 / 100,000
= 0.84 m^3

34 moles = 0.84m^3

Butane = 0.75 * - 2660 = -1995 kj/mol
Propane = 0.10 * - 2046 = -204 kj/mol
Butene = 0.15 * - 2543 = -381 kj/mol
-------------------------------------------------
TOT = 2580 kj / mol
------------------------------------------------

Volume of 1 mol = 0.84m^3 / 34 = 0.025 m^3

1 / 0.025 m^3 = 40
2580kj / mol * 40 = 103200KJ / M^-3
NET CV BY VOL = 103.2MJ / M^-3
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
Andy86 said:
Rearranged to make V the subject

V = N * R * T / 100,000
= 34 * 8.314 * 298 / 100,000
= 0.84 m^3

34 moles = 0.84m^3

Butane = 0.75 * - 2660 = -1995 kj/mol
Propane = 0.10 * - 2046 = -204 kj/mol
Butene = 0.15 * - 2543 = -381 kj/mol
-------------------------------------------------
TOT = 2580 kj / mol
------------------------------------------------

Volume of 1 mol = 0.84m^3 / 34 = 0.025 m^3

1 / 0.025 m^3 = 40
2580kj / mol * 40 = 103200KJ / M^-3
NET CV BY VOL = 103.2MJ / M^-3
This is correct. But, you didn't need to calculate the volume of 34 moles to get your answer. All you needed to do was to use the ideal gas law to find the volume of 1 mole: V = (8.314)(298)/100000
 
Chestermiller said:
This is correct. But, you didn't need to calculate the volume of 34 moles to get your answer. All you needed to do was to use the ideal gas law to find the volume of 1 mole: V = (8.314)(298)/100000

EXCELLENT! how does this net CV by mass look...

NET CV BY MASS

n = PV / RT
= 101300 * 1 / 8.314 * 298
= 40.0 mol
= 0.0408 kmol

CV = CV in MJ M^-3 / kmol M^3
= 103.2 MJ M^-3 / 0.0408 kmol
= 2529.4 MJ kmol^-1 @ 25°C

??

 
Last edited:
Andy86 said:
EXCELLENT! how does this net CV by mass look...

NET CV BY MASS

n = PV / RT
= 101300 * 1 / 8.314 * 298
= 40.0 mol
= 0.0408 kmol

CV = CV in MJ M^-3 / kmol M^3
= 103.2 MJ M^-3 / 0.0408 kmol
= 2529.4 MJ kmol^-1 @ 25°C

??

Any thoughts?
 
That's the incorrect number of total mols in the mix, total ,mols is 33.8 > 34 Mols
 
OK. So 2580/33.8=76.3 kJ/mole

The volume per mole is 0.0245 m^3/mole

So, 76.3/0.0245 = 3115 kJ/m^3 of fuel mixture = 3.12 MJ/m^3 of fuel mixture
 
OK. So 2580/33.8=76.3 kJ/mole

The volume per mole is 0.0245 m^3/mole

So, 76.3/0.0245 = 3115 kJ/m^3 of fuel mixture = 3.12 MJ/m^3 of fuel mixture
 
Chestermiller said:
OK. So 2580/33.8=76.3 kJ/mole

The volume per mole is 0.0245 m^3/mole

So, 76.3/0.0245 = 3115 kJ/m^3 of fuel mixture = 3.12 MJ/m^3 of fuel mixture

It doesn't look right that the CV is 3.12 MJ / m^3 as the gross CV is 108.1 MJ M^3, my calculated NET CV of 103.2 MJ M^3 looks more realistic?
 
Andy86 said:
It doesn't look right that the CV is 3.12 MJ / m^3 as the gross CV is 108.1 MJ M^3, my calculated NET CV of 103.2 MJ M^3 looks more realistic?
The stream is diluted by a factor of 33,9
 
Chestermiller said:
The stream is diluted by a factor of 33,9

Meaning?
 
Andy86 said:
Meaning?
You have 1 mole of actual fuel and 32,9 mioles of nitrogen and oxygen that dilute the heating value. Just take your 100MJ and divide by 33.9. What do you get?
 
NET CV BY VOL = 103.2MJ / M^-3

103.2 / 33.8 = 3.05MJ / M^-3
 
VERY! :-)

So.....

NET CV BY MASS

n = PV / RT = 100000 * 1 / 8.314 * 298 = 40.3 MOL = 0.0403 KMOL

CV = MK M^-3 / KMOL
= 3.05 MJ M^-3 / 0.0403 KMOL
= 75.6 MJ KMOL^-1

?
 
Last edited:
Andy86 said:
VERY! :-)

So.....

NET CV BY MASS

n = PV / RT = 100000 * 1 / 8.314 * 298 = 40.3 MOL = 0.0403 KMOL

CV = MK M^-3 / KMOL
= 3.05 MJ M^-3 / 0.0403 KMOL
= 75.6 MJ KMOL^-1

?
You're going in a circle. You already had the CV per mole.
 
Andy86 said:
VERY! :-)

So.....

NET CV BY MASS

n = PV / RT = 100000 * 1 / 8.314 * 298 = 40.3 MOL = 0.0403 KMOL

CV = MK M^-3 / KMOL
= 3.05 MJ M^-3 / 0.0403 KMOL
= 75.6 MJ KMOL^-1

?
You're going in a circle. You already had the CV per mole.
 
Ok Great, thanks for all your help Chester I really appreciate it.

Andy
 
  • Like
Likes   Reactions: Chestermiller