Im trying to work out the acceleration and ave velocity for a model helicopter

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
nickowen5
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement



The chopper is 700g and is being pushed with a 10N force(thrust), it flies for 10 secs

Homework Equations



I need to work out the ave acceleration, velocity and distance traveled after 10 secs

The Attempt at a Solution



im sure I am doing something wrong, i know
a=Fnet/mass which gives a=10N/.7 = 14.28m/s/s
velocity final = V=Vi+at = V=142.8ms
ave velocity = 1/2(Vi-Vf) = 71.4ms
distance = 71.4ms x 10 secs = 711m

It just seems to high a number, any help wuould be greatly appreciated
 
Physics news on Phys.org
apart from a small discrepancy [a few meters] in your distance calc, it all look good to me.