Thickness of Film:Constructive Interference @ 547nm, n=1.31

  • Thread starter Thread starter hardwork
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Film Thickness
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 3K views
hardwork
Messages
20
Reaction score
0

Homework Statement


Light of wavelength 547nm is incident perpendicularly on a soap film (n=1.31) suspended in air. What is the smallest nonzero film thickness for which reflected light undergoes constructive interference?

Homework Equations


2t = (m + 1/2)(wavelength/nfilm)

The Attempt at a Solution


t = (0+1/2)(547nm/(2*1.31))
t = 104 nm

Is this correct?---------
Could someone please check this as well: https://www.physicsforums.com/showthread.php?t=310439
 
Physics news on Phys.org