Find the Maximum Height of an Inverted Garbage Can Suspended by a Geyser

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 2K views
Buffu
Messages
851
Reaction score
147

Homework Statement


An inverted garbage can of weight ##W## is suspended in air by water from a geyser. The water shoots up the ground with speed ##v_0##, at a constant rate ##dm/dt##. The problem is to find the maximum height at which garbage can rides.

2. Homework Equations

The Attempt at a Solution



Suppose the garbage can is at its highest position ##h##.

Then the velocity of elementary mass ##\Delta m## just before collision with the can would be ##\sqrt{v_0^2 - 2gh}## and velocity after collision would be zero.

So change in momentum would be ##\Delta P = - \Delta m \sqrt{v_0^2 - 2gh}##

Or the force on the can would be ##F = \sqrt{v_0^2 - 2gh} \dfrac{dm}{dt}##

Since the forces on the can is balanced, therefore ##W = \sqrt{v_0^2 - 2gh} \dfrac{dm}{dt}##,

Solving for ##h## I got ##\displaystyle h = \dfrac{1}{2g}\left(v_0^2 - \left(W \over \dfrac{dm}{dt}\right)^2 \right)##

This is incorrect.

Where am I incorrect ?
 
Physics news on Phys.org
Buffu said:
This is incorrect.
It all looks right to me. Do you know what the answer is supposed to be?
 
Buffu said:
velocity after collision would be zero.

So where does the water go ?
 
Nidum said:
So where does the water go ?
It falls. I do not see any basis for claiming that the water bounces off the bucket, or in any other way makes a greater contribution to supporting it. The bucket could be significantly wider than the jet.
 
haruspex said:
It all looks right to me. Do you know what the answer is supposed to be?

A clue was given; if ##v_0 = 20m/s##, ##W = 10 kg##, ##dm/dt = 0.5 kg/s## then ##h = 17 m##.

These values does not match when I put it into my formula :(.

@Nidum It falls down under gravity.
 
Buffu said:
A clue was given; if ##v_0 = 20m/s##, ##W = 10 kg##, ##dm/dt = 0.5 kg/s## then ##h = 17 m##.

These values does not match when I put it into my formula :(.

@Nidum It falls down under gravity.
I assume you mean W=10N.
That answer is clearly wrong. 20m/s is the speed at which the water needs to be moving when it reaches the bucket.
If you use g=9.8m/s2 and v0=27m/s it works out quite accurately to 17m.
 
  • Like
Likes   Reactions: Buffu