chawki
- 504
- 0
i think it's -12 in the case of free fall ?
To be consistent, you should use:chawki said:That's confusing :(
in another problem, there was an object at the roof of a building, then it falls..
they asked the time it takes the object to reach the ground..and if i use (as you told me)
h=-1/2*V*t^2 ..i won't get t...
my mind is messed now
Doc Al said:To be consistent, you should use:
Δh = -1/2gt^2
Works fine. What would you use for Δh?
(If you let down be positive, then you can use h = 1/2gt^2. But let's get the standard convention straight before changing things.)
Doc Al said:Why?
Doc Al said:Why?
cupid.callin said:i guess that way he doesn't have to worry about sign of g
i also used to do it when i started studying physics
If you use a standard sign convention, you never have to worry about the direction of gravity.cupid.callin said:i guess that way he doesn't have to worry about sign of g
Sure, me too. But I strongly suggest that one learn the standard method that applies to all problems. Once you've mastered that, then you can take short cuts.i also used to do it when i started studying physics
Here's how to figure it out:chawki said:yes ..thank you...you are right...i don't want to take care about the sign of g or V...i just want the correct equations for ''down as positive''
Doc Al said:If you use a standard sign convention, you never have to worry about the direction of gravity.
Sure, me too. But I strongly suggest that one learn the standard method that applies to all problems. Once you've mastered that, then you can take short cuts.
Here are the equations if up = positive (a = -g):chawki said:Let me get this right,
in case of falls and throwing down with initial speed, the equations are:
h=1/2*g*t2+V0*t
V=g*t+V0
V2-V02=-2*g*Δh ?
in case of throwing the ball upward, the equations are:
h=-1/2*g*t2+V0*t
V=-g*t+V0
V2-V02=-2*g*Δh ?
cupid.callin said:DOC AL is helping you and you are asking for my help ...
He is far more intelligent that both of us combined (Thats why he's a mentor ... LOL)
Anyway ...
these 3 eqn's will solve all your problems (provided you use them correctly)
v = u + at
s = ut + 0.5at2
v2 = u2 + 2as
and always remember that v,u,a,s (and s is displacement not distance)are all vectors (not used as vectors there though)
do it simple and step by step
lets do a question ...
suppose you throw a ball up with speed 50 m/s ... what will be its speed and height after 2 sec
(use appropriate eqn and solve)
chawki said:y=1/2*g*t2+V0*t = 119.62 m
V=g*t+V0=69.62 m/s
cupid.callin said:So you think if i launch something with m/s upwards .. it will increase its speed?
you you can go into space by just jumping ...?
Imagine the problem ... how it will proceed
and if vo is positive then g will be ?