Calculate magnitude and direction of mass's acceleration.

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 9K views
bob29
Messages
18
Reaction score
0

Homework Statement


Question: "A block of 2kg mass is hanging from a spring with stiffness K=70N/m. The spring has an unstretched length of 30cm. The mass oscillates vertically under the influence of the spring and gravity. Calculate the magnitude and direction of the mass's acceleration when:
a) x=40cm
b) x=75cm

Homework Equations


F = -kx
x = (L' - L) where L = unstretched
F = ma
F = mg

The Attempt at a Solution


part a) F= -KX, F= -70*(0.4-0.3) = -7N, F=ma where F= -7N so a=m/F = (-3.5)j N,
direction of A is downward @ a magnitude of (3.5+9.8)ms^-2

part b) same as part a with the number change.

Not sure if it's correct, would like to know where I went wrong.
Cheers,
 
Physics news on Phys.org
for both cases you should also consider the acceleration due to gravity which you haven't...
 
Not exactly sure on the formula but would it be Ftotal= mg + -kx ?
where g=-9.8ms^-2.
 
bob29 said:
Not exactly sure on the formula but would it be Ftotal= mg + -kx ?
where g=-9.8ms^-2.

yes the force is right.. go ahead! :smile:
 
from there would it be correct if i were to let Ftotal=ma?
then ma = -kx + mg, so that a= (-kx + mg) / m