Calculate Vertical Velocity of 50kg Diver from 15m Board

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
bionut
Messages
54
Reaction score
0
(Q) If a diver (standing on a 15 meter high diving board) dives horizontally from the board, and mass is 50 kg. What is his vertical velocity 10 meters from the board ?

PE @ 15m = mgh = 7358j (max)

PE @ 10m = mgh = 4905j

KE @ 10m = 7358 - 4905 = 2453j

KE = 1/2 mv(sqr)

2453= 0.5 x 50 kg v(sqr)

v= 9.91 m/s ... but this is wrong and I can't think of what I have done wrong... any ideas...
 
Physics news on Phys.org
It's 10 metres from the board, not 10 metres above the water. So your second height is just wrong.
 
Ohhh thankyou... lol... (always read the question twice and double check you understand it lol)...