How do you calculate moles to neutralise oxalic acid?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Daniel2244
Messages
125
Reaction score
5

Homework Statement


calculate the number of moles of potassium manganate required to neutralise oxalic acid.
2KMn)4- + 5H2C2O42-+ 16H+ --> 2Mn2+ + 10CO2 + H2O

Homework Equations


n = c x V
n= m/Ar

The Attempt at a Solution


Moles of oxalic acid = 5x10-4
Volumeol of KMnO4 = 0.01085dm-3
Concentration of oxalic acid = 0.05 therefore concentration of manganate is the same (might be wrong).

moles manganate= c x V = 0.05 X 5x10-4= 5.425x10-4.
However, I think this is wrong and that you're meant to use the mole ratio difference to get the moles, but I'm not sure how.
 
Physics news on Phys.org
Just follow the stoichiometry. How many moles of KMnO4 are needed to oxidize (not neutralize!) 5×10-4 moles of oxalic acid? In what volume of 0.01085 M solution will you find this amount of permanganate?

There are several problem with your reaction equation, KMnO4/(COOH)2 ratio is still OK though.