It will be difficult to accurately predict temperature from voltage because the thermal transmission through the envelope is dependent on wavelength, and the filament tends to be current regulating due to the thermal coefficient of resistance.
Start by realising that the electrical resistance of an elemental metal filament is almost linear with absolute temperature. Knowing the voltage and measuring the current gives the resistance, which is the most reliable way to know colour temperature.
First use a low power digital ohmmeter to measure the cold resistance, Rr, of the filament at room temperature. Also measure room temperature, Tr. From that compute the linear term of the thermal coefficient of resistance a = Rr / Tr. You then know the critical detail about the individual bulb you are using, which allows you to compute actual colour temperature from measured I and applied V.
HomeExperiement said:
For example, if for example 100w light bulb rated for 220V gives light with color temperature of 2800k then what would color temperature be at 110v?
At T = 2800K, rated power = 100W, rated voltage = 220V; ∴ current I = 100W / 220V = 0.4545 amp; and resistance R = 220 / 0.4545 = 484.0 ohms. Tempco, a = 484 / 2800 = 0.1728 ohms per kelvin.
Assume room temperature is 20°C = 293 K. Cold filament resistance will be;
Rcold = 484 ohms * 293K / 2800K = 50.65 ohms. You can check that with a digital ohmmeter.
We know that at 220V, most of the 100W filament power is lost as heat with a temperature difference of 2800K - 293K = 2507K.
The thermal resistance of the globe envelope is about 2507K / 100W = 25.07K per watt.
Now you must solve two equations, or guess at the numbers.
Assume 25 watt. Filament temp = ( 25W * 25.07K ) + 293K = 919.75K
Filament resistance = 919.75 * 0.1728 = 158.93 ohms.
Guess an applied voltage = 100V. compute I = 100V / 158.93R = 0.6292 amp.
Power = 100V * 0.6292A = 62.92W.
Repeat the guessing game;
2'nd guess; V = 75, I = 75 / 158.93 = 0.4719 amp; Power = 75V * 0.4719A = 35.39 W.
3'rd guess; V = 63, I = 63 / 158.93 = 0.3964 A; Power = 63 * 0.3964
= 24.97W. Which is close to the 25W assumed earlier, that will produce a colour temp of about 920K at 63 volts.
Now using the same relationships you can solve for the approximate colour temp at 110V.
Remember that the thermal resistance of the envelope is confoundingly dependent on wavelength and resistive thermal feedback.