Chemical Thermodynamics: CO2 dissolves in water, find molality and pH.

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 8K views
Bosley
Messages
10
Reaction score
0

Homework Statement


When carbon dioxide "dissolves" in water, essentially all of it reacts to form carbonic acid, H2CO3:

CO2(s) + H2O(l) <--> H2CO3(aq).

The carbonic acid can then dissociate into H+ and bicarbonate ions,
H2CO3(aq) <--> H+(aq) + HCO3-(aq).

Consider a body of otherwise pure water that is in equilibrium with the atmosphere near sea level, where the partial pressure of carbon dioxide is 3.4 x 10-5 bar (aka 340 ppm). Calculate the molality of carbonic acid and of bicarbonate ions in the water, and determine the pH of the solution. Note that even 'natural' precipitation is somewhat acidic.

Homework Equations


At 298 K and 1 bar:
[tex]\Delta G[/tex] of [tex]H_{2}CO_{3}[/tex](aq) = -623.08 kJ
[tex]\Delta G[/tex] of [tex]CO_{2}[/tex](g) = -394.36 kJ
[tex]\Delta G[/tex] of [tex]H_{2}O[/tex](l) = -237.13 kJ
[tex]\Delta G[/tex] of [tex]H^{+}[/tex](aq) = 0 kJ
[tex]\Delta G[/tex] of [tex]HCO_{3}^{–}[/tex](aq) = -586.77 kJ

The Attempt at a Solution



Molalilty of carbonic acid:
First reaction [tex]\Delta G = 8.41 kJ[/tex].
[tex]m = (P/P_o)e^{-\Delta G / RT}[/tex]
[tex]m = (3.4 x 10^(-4) bar)/(1 bar) * e^{\frac{-8.41 x 10^3 J}{(8.315 J/mol k)* 298 K}}[/tex]
[tex]m = 1.141 x 10^{-5}[/tex] mol/kg

Molality of Bicarbonate ions:
Second reaction: [tex]\Delta G = 36.31 kJ[/tex].
[tex]m_{H^{+}} m_{HCO_{3}^{–}} = e^{-\Delta G / RT}[/tex]
[tex]m_{H^{+}} m_{HCO_{3}^{–}} = \displaystylee^{\frac{-36.31 x 10^3 J}{(8.315 J/mol k)*298 K}}[/tex]
[tex]m_{H^{+}} m_{HCO_{3}^{–}} = 4.3247 x 10^{-7}[/tex]
Since one of each ion comes out of every carbonic acid molecule, we must have:
[tex]m_{H+}=m_{CO_{3}^{–}} = sqrt{(4.3247E{-7})} = 6.576E{-4} mol / kg[/tex].

Then the pH is:
[tex]pH = –log_{10}(m_{H^{+}}) = –log_{10}(6.576 x 10^{-4}) = 3.18[/tex]

This all seems well and good, but the final answer for pH that I'm getting is hugely acidic. And the problem says that we should get something just slightly acidic, since this is like rain water. I sense that the issue might be that when I calculate the molality of the bicarbonate ions, I'm not taking into account the fact that the carbonic acid was already really dilute. But I don't know how I would take that into account. Help please?

Thanks!
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
divide by molality in equation below \displaystylee is my guess.
 
marty99 said:
divide by molality in equation below \displaystylee is my guess.
Please don't necropost to these old threads. The OP hasn't been seen on PF in more than 3 years and is long gone.
 
SteamKing said:
Please don't necropost to these old threads. The OP hasn't been seen on PF in more than 3 years and is long gone.
what's the harm. someone might google this the way i did, it's not necessarily for OP.
 
marty99 said:
what's the harm. someone might google this the way i did, it's not necessarily for OP.
Yeah, but the folks running PF don't like having old threads dredged up.