How Much Energy Is Lost to Friction When a Mass Pulls Down a Spool of Wire?

  • Thread starter Thread starter Sumbhajee
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Cylinder
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Sumbhajee
Messages
15
Reaction score
0

Homework Statement


A spool of thin wire (with inner radius r = 0.45 m, outer radius R = 0.60 m, and moment of inertia Icm = 0.91 kg*m2 pivots on a shaft. The wire is pulled down by a mass M = 1.35 kg. After falling a distance D = 0.52 m, starting from rest, the mass has a speed of v = 79.900 cm/s. Calculate the energy lost to friction during that time. http://schubert.tmcc.edu/res/msu/physicslib/msuphysicslib/20_Rot2_E_Trq_Accel/graphics/prob22_pulleyD.gif


Homework Equations





The Attempt at a Solution



I have been having a lot of trouble with these rotation problems and I am not sure where to start on this. Any assistance would be appreciated.
 
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org
Consider the types of energy involved. You start with the gravitational PE of the mass, and as it falls you lose that and get KE plus the rotational energy of the spinning spool. Write out a law of conservation of energy for those.